Поділитися:

Військова аптечка та її стандарти

Військова аптечка - це життєво важливий інструмент для забезпечення домедичної допомоги на полі бою. Розроблена на основі стандартизованих рекомендацій комітету ТССС (Частина Об’єднаної Системи Надання Допомоги при Травмах Міністерства Оборони США), вона є необхідною складовою екіпірування солдата. Аптечка може допомогти врятувати життя під час бойових дій.

Основне завдання тактичної медицини та роль аптечки

Основне завдання тактичної медицини полягає в тому, щоб надати швидку й ефективну домедичну допомогу пораненим, забезпечивши їм оптимальні шанси на виживання. 

Важливо дотримуватися рекомендацій комітету ТССС та алгоритму MARCH при наданні допомоги пораненому. Це суттєво підвищує ймовірність, що людина виживе. Алгоритм MARCH передбачає конкретні послідовні дії, направлені на збереження життя. Вони зашифровані безпосередньо в назвах:

 • M (Massive bleeding) - Масивна кровотеча;
 • A (Airway) - Прохідність дихальних шляхів:
 • R (Respiration/Chest Trauma) - Дихання;
 • C (Circulation) - Циркуляція крові;
 • H (Hypothermia) - Запобігання гіпотермії.

1. За алгоритмом, перше, що ми робимо - це зупиняємо масивну кровотечу з кінцівки. Для цього в аптечці має бути турнікет, але не будь-який, що на нього схожий. Є суттєва різниця між підробним чи китайським турнікетом і оригінальними, рекомендованими комітетом ТССС виробами. Вона полягає в тому, що рекомендовані турнікети працюють, а от “самопальні” і китайські - ні.

2. Окрім масивних кровотеч з кінцівок, бувають ще кровотечі вузлового типу з поранень у місцях з'єднання кінцівок і шиї з тулубом. У такому разі ми здійснюємо тампонування рани гемостатичним бинтом, тому що в таких випадках турнікет накласти неможливо. Стандартна довжина гемостатичного бинта, рекомендованого комітетом - 3700 см.

Але іноді поранення настільки глибоке, що одного такого бинта буває недостатньо. Тоді комбат медики чи побратими/посестри використовують ще один гемостатичний бинт або стерильну тампонаду, якщо немає гемостатика. Важливо розуміти, що гемостатичний бинт - це не просто бинт: він просочений спеціальними речовинами, які сприяють коагуляції крові. Це дозволить виграти ще трохи часу для пораненого. Тампонада фіксується тиснучою повʼязкою(виділити жирним), відомою в широких масах як "Ізраїльський бандаж*. Він розроблений спеціально для того, щоб здійснювати прямий тиск на поранення, його конструкція дозволяє швидко та ефективно накласти тиснучу пов'язку.

3. Після зупинки критичних кровотеч іде наступний етап - це забезпечення прохідності дихальних шляхів. Якщо боєць без свідомості, то йому ставлять назофарингеальний повітропровід, який змазують лубрикантом, щоб мінімізувати пошкодження.

4. Наступним етапом іде дихання: тут ми дбаємо про герметичність легенів, якщо говорити назагал, для цього в аптечці має бути пара оклюзійних наліпок (краще, якщо вони будуть з клапанами). Рятувальники роблять оцінку якості дихання і намагаються діагностувати напружений пневмоторакс і запобігти йому. У випадку такого діагнозу використовується декомпресійна голка. Увага: ця маніпуляція проводиться тільки після спеціального навчання!

5. Розібравшись із диханням і переконавшись, що поранений стабільний, переходять до наступного етапу - циркуляція. На цьому етапі побратими або комбат медики оцінюють всі турнікети, здійснені тампонування, закривають дрібні кровотечі. Основне завдання - виявлення та запобігання шоку.

6. Далі йде фаза попередження гіпотермії: на ньому кутають пораненого в термоковдру, додають нагрівальні елементи. Якщо є можливість, накривають спальником і т.д. Це все робиться для того, щоб температура тіла не знизилася до того рівня, при якому кров перестане згортатися, що призведе до смерті (тему гіпотермії більш детально розберемо в майбутніх статтях). Для цього етапу в аптечці рекомендовано мати також спеціальний щиток для ока, який буде захищати його від потрапляння вати, бинту, бруду і так далі. Для того, щоб проводити всі ці маніпуляції, необхідно пройти навчання та довести до автоматизму свої навички надання домедичної допомоги.

7. Коли весь алгоритм пройдений і основні загрози усунено, якщо боєць у свідомості та не має протипоказань, йому дають пігулки з пілпак: Парацетамол (2 капсули по 500 мг); Мелоксикам (15 мг); Моксифлоксацин (400 мг).

Військова аптечка відіграє ключову роль у досягненні цих цілей. Вона має бути укомплектована засобами, які дозволяють здійснювати невідкладні медичні дії згідно з алгоритмом MARCH.

Склад військової аптечки

Аптечка бійця має бути укомплектована всім необхідним, щоб забезпечити негайну допомогу на випадок травм і поранень. Склад аптечки, який відповідає рекомендаціям комітету ТССС і алгоритму MARCH:

  1. Ножиці атравматичні;
  2. Рукавички нітрилові 2-4 пари;
  3. Турнікет (CAT, SOF-T, SAM-XT, TMT, SICH);
  4. Гемостатичний бинт;
  5. Тампонада стерильна;
  6. Ізраїльський бандаж;
  7. Назофарингіальна трубка+лубрикант;
  8. Оклюзійна наліпка (2 шт.);
  9. Термоковдра;
  10. Декомпресійна голка;
  11. Щиток на око;
  12. "Пілпак" (Парацетамол, Мелоксикам, Моксифлоксацин);
  13. Пластир 2,5;
  14. Маркер;
  15. Картка пораненого;
  16. Бинт (2 шт).

Перевірка аптечки на придатність

Регулярна перевірка аптечки на придатність є обов'язковою, щоб впевнитися в готовності інструменту для надання медичної допомоги. Для перевірки рекомендується:

 • Періодично перевіряти та замінювати протерміновані або пошкоджені засоби.
 • Переконатися, що всі засоби зберігаються в робочому стані та готові до використання.
 • Перевірити наявність всіх компонентів, зазначених у рекомендаціях комітету ТССС і алгоритму MARCH.
 • Забезпечити належне зберігання аптечки.

Правильна підтримка та вчасна ревізія аптечки підвищують готовність до надання швидкої й ефективної медичної допомоги в критичних ситуаціях.


Увага! Ця стаття несе інформаційний характер про якісне наповнення військової аптечки. Щоб користуватись цією аптечкою, ви маєте бути військовим і пройти відповідні курси з надання домедичної допомоги.