Поділитися:

Як працює турнікет?

При критичній кровотечі людина стікає кров'ю за 3 хвилини, а турнікет - це важлива складова аптечки, яка рятує при таких пошкодженнях.

Існує міф, що турнікет притискає судину до кістки, але це не зовсім так. Завдяки спеціально розробленій конструкції створюється рівномірний циркулярний тиск на м'язи, які в свою чергу стискають судини.

Дуже важливо, щоб турнікет працював правильно. Це дає можливість не тільки зупинити кровотечу, а і запобігти появі компартмент-синдрому.

Важливість контролю якості турнікетів

Якість турнікетів має вирішальне значення для їхньої ефективності та безпеки використання. Виробництво рекомендованих комітетом ТССС турнікетів підлягає жорсткому контролю на кожному етапі. Це гарантує, що кожен турнікет відповідає встановленим стандартам та може надійно зупинити кровотечу.

Один із ключових аспектів контролю якості - це відповідність матеріалів і фурнітури високим стандартам. Липучка Velcro не розклеїться, вороток не поламається, а внутрішня стропа не порветься завдяки суворому нагляду та використанню надійних матеріалів. Технічні характеристики і конструкція турнікету дозволять швидко та ефективно застосувати його в критичній/стресовій ситуації.

У США стандарти ТССС регулюють якість турнікетів, але в Україні, на жаль, наразі відсутні стандарти на державному рівні, згідно яких можна було б їх тестувати та оцінювати. Тому ми розробили незалежний сервіс, який призначений для перевірки турнікетів на відповідність вимогам тактичних медиків і військових України.

Що про важливість якісних турнікетів каже інструктор з домедичної допомоги Сава Чуйков?

Передмова: “Якщо порівнювати, то турнікет - це як запасний парашут. Якщо в тебе сталася проблема, він має безвідмовно та гарантовано спрацювати, бо іншого шансу вже не буде”.

Масивна кровотеча вбиває швидко, але ще швидше людина може втратити свідомість. Якщо турнікет не спрацює з першого разу, в пораненого може вже не бути можливості виправити це самостійно. Тому турнікет має бути дуже надійним.

Ми висуваємо високі вимоги до турнікетів також через те, що абсолютну більшість навичок надання допомоги (тампонування, застосування тиснучого бандажу, забезпечення прохідності дихальних шляхів, огляд пораненого тощо) будуть виконувати побратими або бойовий медик. Скоріш за все, це будуть робити менш ушкоджені або неушкоджені побратими та вже в більш безпечних умовах. Більшість із цих маніпуляцій вони зможуть візуально контролювати та переоцінювати, у випадку помилки або неспрацювання засобу - переробити або використати інший, альтернативний засіб, знову контролюючи його ефективність і переоцінюючи.

АЛЕ! Турнікет також використовується військовими в бойовій обстановці (під вогнем) як засіб самодопомоги. Під час активного бою поруч може не бути інших бійців або можливості переключитися на надання допомоги пораненому. Часто у самого пораненого через стрес і навколишні умови може не бути можливості контролювати ефективність засобу візуально, переоцінити та використати турнікет повторно, якщо перший не спрацював. Тому турнікет має бути настільки надійним, щоб гарантовано спрацювати з першого разу в абсолютній більшості випадків.

Звісно, велике значення також має те, наскільки боєць натренувався та напрацював мʼязову памʼять використання турнікету на тренуваннях, які мають бути постійними.

Небезпека неякісних турнікетів

Проблема «авторських», саморобних турнікетів і низькоякісних копій надзвичайно серйозна.

Перша та головна їхня проблема в тому, що вони взагалі існують. Виглядають як нормальний турнікет, але не виконують свою функцію. Банально - неякісна фурнітура, яка ламається в процесі накладання, невідповідні для таких виробів матеріали (липучка відклеюється, внутрішня стропа рветься).

Однак ще більшою небезпекою є ілюзія захищеності, яку створюють ці неякісні турнікети. Якщо він і зупинить кровотечу, то нема ніяких гарантій, що вона не відновиться через декілька хвилин.

Турнікет повинен не просто разово зупинити кровотечу, він має тримати цей тиск протягом тривалого часу. Саме тому важливо обрати сертифіковані турнікети, тому що ви будете впевнені в тому, що за 5 -10 хвилин тиск не впаде. І ваш поранений, у якому ви впевнені, що там все окей, тому що накладений турнікет, цей поранений не стече кров’ю. Тобто це дуже важливий пункт, і цей пункт є пріоритетним у тих умовах, де поранений потрапляє до медичного закладу або до медика на протязі 30-40 хвилин” - каже лікар-флеболог і судинний хірург Дмитро Андрощук.

Крім того, неякісні турнікети здатні спричинити неправильний тиск на кінцівку, що може призвести до ампутації.

Висновки

Якісний турнікет та вміння ним користуватись є вирішальними для ефективного надання першої допомоги та збереження життя поранених. Втім, не варто забувати, що ключовим фактором є професіоналізм рятівника.