Турнікети за принципом роботи діляться на механічні та напівавтоматичні, а за функціональністю - на вузлові, абдомінальні та для кінцівок.
Механічні турнікети для кінцівок (з воротком або з храповим механізмом)
Принцип дії вороткового турнікету полягає в тому, що за допомогою обертання воротка стропа закручується. Цим створюється рівномірний тиск на м'язи, які стискають судини. Так припиняється кровотік у кінцівці.
Відомі вороткові турнікети, що пройшли сертифікацію ТССС: CAT, SOF, SAM.
Храповий (зубчастий механізм) спиняє кров так само за допомогою рівномірного кругового стискання м'язів, які стискають судину. Але це вже досягається не за рахунок воротка і стропи, а за допомогою храпового механізму.
Відомі храпові турнікети, що пройшли сертифікацію ТССС: TX2, TX3, RMT.
Пневматичні турнікети для кінцівок (напівавтоматичні)
Пневматичний турнікет зовнішньо та за конструкцією дуже схожий на манжету тонометра. До неї під'єднана груша, яка накачує манжету та дозволяє досягти тиску, необхідного для зупинки кровотечі.
Через складний принцип використання, громіздкість і вартість зазвичай цей тип турнікетів не використовується в індивідуальних цивільних або військових аптечках.
Серед найбільш відомих пневматичних турнікетів, які пройшли сертифікацію ТССС, можна виділити моделі Delphi Emergency Medical Tourniquet і Tactical Pneumatic Tourniquet 2.
Вузлові (механічні та пневматичні)
Вузлові турнікети – це інструмент, який знайшов широке застосування у військовій медицині для зупинки кровотеч з ран, локалізованих у паховій та пахвовій зонах. В цих зонах турнікети для кінцівок не працюють, тому що їх треба ставити вище поранення. Коли кровотеча вузлова або дуже високе поранення чи ампутація, тоді в зоні з’єднання кінцівок з тулубом ставиться вузловий турнікет і там спиняється кров.
Від вузлових кровотеч втрачає життя кожен п'ятий поранений. Вони є невід'ємною частиною мінно-вибухових ушкоджень, спричинених протипіхотними вибуховими пристроями.
Спеціальні вузлові турнікети, такі як SAM-JT(пневматичний) чи JETT(механічний), розроблені для ефективного контролю вузлових кровотеч. Їх конструкція дозволяє створювати достатній тиск для перекриття кровотечі з магістральної судини. Зокрема, вузловий турнікет SAM-JT надає можливість не лише контролювати кровотечу, але і використовується як тазовий фіксатор.
Абдомінальні (пневматичні)
Абдомінальні турнікети є важливим інструментом для військових медиків, які стикаються з вогнепальними травмами живота, супроводженими внутрішніми кровотечами. Їх принцип роботи полягає в стисканні черевної порожнини, зменшуючи можливий об'єм крововтрати. Далі манжета накачується так, щоб здійснювався прямий тиск на черевний відділ аорти, що сприяє зупинці кровотечі. Абдомінальний турнікет може дати шанс пораненому доїхати в шпиталь і отримати необхідну медичну допомогу. Наприклад, AAJT (англ. Abdominal Aortic and Junctional Tourniquet) можна використовувати не тільки як абдомінальний, а ще й як вузловий.
Важливо! Для застосування абдомінального турнікета необхідно обов'язково визначити наявність черевної кровотечі. Це можливо зробити тільки за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД), яке може точно визначити джерело крововиливу.