Автоматичні зовнішні дефібрилятори: що вам потрібно знати
Чому важливо вміти користуватись автоматичним зовнішнім дефібрилятором?
До початку повномасштабного вторгнення основною причиною смертності в Україні були серцево-судинні захворювання.
Окрім розуміння як визначити інсульт й інфаркт, варто розібратися, як користуватись автоматичним дефібрилятором (АЗД).
Зараз практика встановлення АЗД в громадських місцях набуває популярності, що не може не тішити. В Києві, до прикладу, на вокзалі та на станціях метро вони є в загальному доступі. На цей час з їх допомогою в метро врятовано вже 9 життів.
Тож чому важливо мати ці навички?
Коли в людини стається зупинка серця та відповідно кровообігу, в неї є всього 10 хвилин на те, щоб реанімаційні заходи могли закінчитися успішно (хоча б якоюсь мірою).
Попри міф про те, що "деф" запускає серце, принцип його роботи якраз у тому, щоб серце ЗУПИНИТИ. Відбувається це так:
- серце працює в неправильному ритмі та не забезпечує кровообіг
- дефібрилятор зупиняє фібриляцію
- є можливість "перезапустити" серце в правильному ритмі.
Хоч у фільмах нам і показують, як він запускає серце, але тому він і називається ДЕфібрилятором.
Коли треба використовувати дефібрилятор і як він працює?
1. Якщо ви побачили, що людина втратила свідомість, і визначили, що в неї немає дихання - це вже дає нам привід скористатися дефібрилятором.
2. Далі потрібно дістати його з місця розташування.
3. АЗД починає з нами “говорити” і давати відповідні команди: розташувати датчики в потрібних місцях, дочекатися завершення діагностики стану потерпілого, виконувати серцево-легеневу реанімацію (СЛР) за потреби.
!ВАЖЛИВО
Якщо ви помилились, і в потерпілого є серцебиття і дихання, АЗД НЕ ДАСТЬ розряд. Тому ви не можете вбити таким чином людину.
Міфи
1. АЗД може помилитися.
Всі апарати АЗД мають систему самоконтролю та тестують себе щоденно: у випадку знаходження помилки подають регулярні сигнали про необхідність сервісного обслуговування.
2. Я можу зробити потерпілому гірше, бо не вмію користуватися дефібрилятором.
АЗД створені спеціально для людей БЕЗ МЕДИЧНОЇ освіти для надання допомоги до прибуття "швидкої". Ваше завдання - діяти відповідно до вказівок дефібрилятора.
3. Якщо треба буде - приїдуть медики, які все зроблять.
Так, але коли? Ефективною є саме рання дефібриляція протягом перших 1-2 хвилинах. Тоді існує 98%, що реанімація буде успішною. Медики не зможуть доїхати в такі терміни навіть при ідеальних умовах з максимальним дотриманням протоколу прибуття.
4. СЛР ефективна і без АЗД.
На жаль, майже неможливо тільки виконанням натискань на грудну клітину перевести фібриляцію в нормальний ритм роботи серця.
На завершення
Для максимальної ефективності надання домедичної допомоги було б ідеально, щоб ви вміли проводити серцево-легеневу реанімацію. Під “вміти” ми маємо на увазі проходження курсу за протоколом Basic Life Support, де ви дізнаєтеся про те, як проводити СЛР, визначати різні стани, переводити потерпілого в стабільне бокове положення, правильно викликати екстрену медичну допомогу тощо.
Пам’ятайте, що чим більше людей має ці знання - тим менше українців буде помирати щоденно від раптової зупинки кровообігу. Бо це саме той стан, коли критично важливо надати допомогу в перші хвилини ще ДО прибуття медиків.
Закликаємо вас набувати ці важливі навички!