Поділитися:

Надання домедичної допомоги - суперактуальні знання в усі часи, а зараз - тим паче. Але проблема полягає не тільки в тому, що людина може бути не впевнена у власних навичках, а й мати невірне уявлення про деякі її аспекти.

Так, наприклад, ми досі часто стикаємось з дуже дивними міфами. Деякі з них абсолютно не мають сенсу, а інші - можуть вбити в прямому значенні цього слова. 

Тож сьогодні поговоримо про класику серед міфів з “домедички”.

МІФ: Безпека постраждалого - на першому місці.

ПРАВДА: На будь-якому курсі від кваліфікованого інструктора перше, що ви почуєте - рятувальник має переконатися у власній безпеці перш ніж почати надавати домедичну допомогу. Чому так? Тому що якщо ви необачно кинетеся рятувати людину й при цьому самі зазнаєте травми, то допомога вже треба буде вам двом. Бувають різні ситуації, й іноді ви не зможете надати допомогу, тому що в першу чергу це буде небезпечно для вас.

МІФ: Людині з судомами потрібно зафіксувати язик, щоб вона не вдавилася.

ПРАВДА: Коли людина переживає судомний або епілептичний напад, усе її тіло, включно з язиком, знаходяться в тонусі. Тому фіксування язика не має ніякого сенсу, бо його неможливо “проковтнути”. Ба більше, при спробі його зафіксувати можна травмувати ротову порожнину й отримати прокушені пальці.

МІФ: Не можна накладати турнікет на гомілку або передпліччя.

ПРАВДА: Раніше вважалося, що турнікет притискає судину до кістки й таким чином спиняє кровотечу. Тому на дві кістки накладати його неефективно, адже в таких місцях судина йде поміж кістками. Але насправді турнікет створює циркулярний тиск на м’язи, які своєю чергою стискають судину й таким чином зупиняють крововтрату.

МІФ: Турнікет потрібно “попускати”, щоб зберегти кінцівку.

ПРАВДА: Ніколи ні в якому разі не послаблюйте турнікет! Це може спричинити відновлення кровотечі, яку ви не зможете зупинити. Для людини в стані геморагічного шоку навіть мала крововтрата може стати летальною. До того ж при наданні домедичної допомоги між збереженням життя або кінцівки обирають життя.

МІФ: Йде кров з носа? Закиньте голову назад.

ПРАВДА: Таким чином кровотеча не зупиниться, просто кров не буде витікати назовні й може потрапити в шлунок, що ймовірніше за все спровокує блювання. Натомість навпаки нахиліться вперед і затисніть ніс пальцями. За необхідності телефонуйте у “швидку”.

МІФ: Наявність дихання можна перевірити за допомогою дзеркала.

ПРАВДА: Дзеркало або інша поверхня не дають надійного результату й не допомагають порахувати кількість дихальних рухів. Використовуйте прийом “чую-бачу-відчуваю”: нахиліться вухом до лиця потерпілого, покладіть руку на грудну клітку та дивіться на неї. Таким чином ви зможете почути дихання вухом, відчути його шкірою, побачити, як рухається грудна під вашою рукою.

МІФ: Якщо людина вдавилася - стукайте їй по спині.

ПРАВДА: Насправді від цього стороннє тіло може опуститися ще нижче в дихальні шляхи й спровокувати зупинку дихання та в результаті - смерть. Натомість попросіть людину нахилитися трохи вперед і сильно покашляти або зробити кілька різких видихів (без вдихів). Якщо постраждалий не може цього зробити - застосуйте прийом Геймліха.

МІФ: Опік потрібно змастити олією.

ПРАВДА: Насправді це тільки провокує поширення термічного ураження тканин. До того ж головне завдання - знизити температуру опіку, а будь-які жирні засоби утворять плівку, яка ускладнить процес. Краще буде занурити цю ділянку в прохолодну воду.