Поділитися:

Гіпотермія - це критичне переохолодження тіла, коли температура падає до 35 градусів і нижче. Чому це важливо знати зараз? В умовах повномасштабної війни росії проти України, коли кожний українець знаходиться під загрозою або служить в лавах Збройних Сил, важливо мати знання і навички, які можуть врятувати в критичній ситуації.

Причини гіпотермії

Основні причини - це масивні кровотечі, опіки та тривале перебування в умовах, коли температура навколишнього середовища занизька. Наприклад, якщо людина - військовий та довго перебуває на холоді. 

У випадку отримання поранення, яке спричиняє масивну крововтрату, це провокує порушення терморегуляції через недостатність кількості крові в тілі. 

Опіки також спричиняють непомітну втрату тепла. В постраждалих, у яких уражено понад 20% загальної площі поверхні тіла, є підвищений ризик розвитку гіпотермії.

Чим це небезпечно?

Коли температура нашого тіла падає до критичних показників, відбувається порушення нормального функціонування організму і роботи серця, кров згортається гірше, пошкоджуються тканини. Важкий ступінь гіпотермії може призвести до смерті людини.

Ступені

Виділяють 3 ступені гіпотермії:

Легкий - температура тіла 35-32 градуси

Симптоми: сильний озноб. Організм відчуває втрату тепла, тож змушує м’язи рухатися, аби зігрітись. Також може спостерігатися тахікардія та порушення когнітивних здібностей і пам’яті.

Що робити?

На цій стадії проводиться пасивне зовнішнє зігрівання: потрібно за можливості перемістити людину в тепле приміщення, зняти мокрий одяг. Використовуються спеціальні термоковдри (ізофолії), які запобігають втраті тепла. Вони можуть бути звичайними фольгованими або, наприклад, більш дієвими на кшталт Blizzard. Рекомендується вживання їжі та рідин з високим вмістом вуглеводів. 

Чого краще не робити: не просити людину прийняти вертикальне положення, не створювати активні або пасивні рухи кінцівками. Це спровокує приплив крові до переохолоджених периферичних ділянок, відповідно збільшить об’єм холодної крові, яка потрапить до серця. Ні в якому разі не варто давати постраждалому алкоголь, адже алкоголь розширює судини та спричиняє ще більшу втрату тепла.

Середній - температура тіла 32-28 градусів

Симптоми: продовжується порушення когнітивних здібностей, спостерігається сплутана свідомість, людина стає дратівливою. Підвищується схильність до аритмії, може виникнути брадикардія тощо.

Що робити?

Активне зовнішнє та внутрішнє зігрівання: установка з підігрівом повітря; зовнішнє тепло радять зосереджувати на тулубі на ділянках пахвових западин, грудей і спини; підігрітий кисень і підігріта внутрішньовенна інфузія.

Чого краще не робити: не використовувати для зігрівання гарячий душ або ванну, а також ліпше не відігрівати кінцівки у воді високої температури. По-перше, це може призвести до швидшого обігу холодної крові, а по-друге - збільшити навантаження на серце та спричинити колапс.

Важкий - температура тіла нижче 28 градусів

Симптоми: Окрім попередніх симптомів мозковий кровотік продовжує послаблюватися, артеріальний тиск, частота серцевих скорочень і серцевий викид і надалі знижуються. Це зрештою призводить до розвинення серцево-легеневої недостатності та зупинки серця.

Що робити?

На цій стадії гіпотермії людині можна допомогти виключно в умовах медичного закладу. Проводяться промивання порожнин тіла (наприклад, сечовий міхур, кишківник, черево), шунтування та інші процедури.

Чого краще не робити: тут самостійно не можна робити взагалі нічого. Ваше завдання - викликати якнайшвидше екстрену медичну допомогу і діяти відповідно до наданих інструкцій.

ВАЖЛИВО!

Потрібно розуміти, що ви самостійно можете запобігти тільки легкому ступеню гіпотермії. Далі слід надати потерпілому всю необхідну медичну допомогу. Завдання цієї статті - проінформувати якомога більше людей про переохолодження та спонукати вас діяти відповідно до ситуації у разі потреби.